Duże rozbieżności cenowe, czyli od czego zależy koszt ogrodzenia? Część 2.
Jak pisaliśmy już wcześniej, na końcowy koszt ogrodzenia składa się wiele czynników. W ostatnim artykule omówiliśmy już kwestie związane z nadzorowaniem budowy. Dziś przyjrzymy się bliżej przygotowaniu terenu oraz dostępnym na rynku materiałom.
Tereny równy czy pochyły
Jeśli działka jest równa, postawienie ogrodzenia będzie tańsze i łatwiejsze, gdyż odpadną koszty związane z przygotowaniem terenu oraz możliwe będzie zastosowanie rozwiązań systemowych. W przypadku pochyłego lub trudnego terenu, musimy się liczyć z kosztami jego wyrównania lub zamówić droższe, dopasowane do potrzeb inwestycji elementy.
A co z fundamentem?
Solidna konstrukcja potrzebuje odpowiedniego oparcia, co oznacza konieczność wykonania fundamentu. Jego rodzaj i głębokość należy dopasować do ciężaru ogrodzenia oraz typu gleby. Jeśli ogrodzenie osadzone jest na słupkach, prawdopodobnie wystarczy fundament punktowy. Z kolei ogrodzenia murowane wymagają fundamentu ciągłego.
Dla inwestora oznacza to znaczną różnicę w kosztach: za fundamenty solidnego ogrodzenia z murkiem zapłacimy więcej niż w przypadku prostego ogrodzenia z siatki. Dodatkowo na bardzo nierównym terenie konieczne może być wykonanie muru oporowego, który zapobiega osuwaniu się ziemi.
Elementy gotowe czy na zamówienie?
Dostępne w większości marketów budowlanych gotowe prefabrykaty o standardowych wymiarach sprawdzą się na równym terenie. Zaletą takiego rozwiązania jest dostępność i niska cena, ale nie ma co liczyć na oryginalną estetykę i w każdej chwili identyczne ogrodzenie może się pojawić u sąsiada. Jeśli ogrodzenie ma się wyróżniać, warto wybrać elementy na zamówienie.
Takie rozwiązanie jest droższe, ale daje większe możliwości w przypadku nierównego terenu oraz szczególnych wymagań funkcjonalnych i estetycznych. Najdroższe ogrodzenia powstają z elementów wykonanych na podstawie indywidulanego projektu. Decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że ogrodzenie będzie niepowtarzalne i w pełni dopasowane do naszych potrzeb.
Wybór materiałów
Najtańszym materiałem pozostaje pleciona siatka, której metr kupimy już za kilkanaście złotych. Znacznie trwalsze i nieco droższe są ogrodzenia systemowe ze zgrzewanego drutu z powłoką antykorozyjną oraz lakierniczą, takie jakie Eurofence Heavy, które kupimy już od 70 zł za 1mb. Drewno oraz aluminium to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na prywatności w ogrodzie.
Zapłacimy za nie odpowiednio więcej , a w przypadku drewna należy dodatkowo wziąć pod uwagę koszty uciążliwej konserwacji. Najdroższe są ogrodzenia z betonu architektonicznego, spieków kwarcowych czy szkła.
W następnym wpisie przyjrzymy się bliżej kosztom związanym z dodatkowym wyposażeniem ogrodzenia.