Skrzydłowa czy przesuwna - jaką bramę wybrać?

Skrzydłowa czy przesuwna - jaką bramę wybrać?

Brama to bardzo ważny element ogrodzenia, a jej wyboru najlepiej dokonać już na etapie planowania przestrzeni w ogrodzie. Nie należy jednak kierować się wyłącznie kwestiami estetycznymi, gdyż ważna jest również długość podjazdu, kształt działki czy nachylenie terenu. Poniżej opisujemy podstawowe różnice między bramami skrzydłowymi a przesuwnymi oraz ograniczenia dotyczące ich montażu. 

skrzydlowa-czy-przesuwna-jaka-brame-wybrac zdjęcie ogrodzenia

Brama skrzydłowa

Brama skrzydłowa (rozwieralna) to tradycyjne rozwiązanie, które posiada jedno lub dwa ruchome skrzydła montowane na słupkach z zawiasami. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się na wąskich, ale głębokich działkach, czyli np. na osiedlach o zabudowie szeregowej. Brama skrzydłowa nie stwarza żadnych ograniczeń w kwestii lokalizacji furtki czy sadzenia roślin wzdłuż ogrodzenia.  

 

Zgodnie z prawem, brama oraz furtka muszą się otwierać w kierunku środka posesji, nie stanowiąc zagrożenia dla pieszych ani samochodów. Z tego powodu montaż bramy skrzydłowej może się okazać niemożliwy, gdy podjazd między ogrodzeniem a garażem jest stromy lub zbyt krótki. Inną wadą bramy skrzydłowej jest konieczność odświeżania w zimie obszaru, na którym otwierają się skrzydła. 

skrzydlowa-czy-przesuwna-jaka-brame-wybrac zdjęcie ogrodzenia

Brama przesuwna

Brama przesuwna posiada zazwyczaj jedno skrzydło, które w trakcie otwierania porusza się wzdłuż ogrodzenia. Warto jednak podkreślić, że istnieją również bramy o dwóch skrzydłach, rozsuwających się w przeciwnych kierunkach. Generalnie bramy przesuwne uważa się za rozwiązanie o bardziej nowoczesnym wyglądzie, ale przy odpowiednio dobranych materiałach, świetnie prezentują się również przy tradycyjnych budynkach. Wyróżniamy dwa typy bram przesuwnych: szynowe oraz samonośne.

 

Bramy przesuwne szynowe posiadają specjalne prowadnice, po których skrzydło przemieszcza się w trakcie otwarcia. Warto pamiętać, że szyny wymagają regularnego czyszczenia i odśnieżania w zimie, gdyż w innym wypadku może dojść do uszkodzenia rolek bramy. 

skrzydlowa-czy-przesuwna-jaka-brame-wybrac zdjęcie ogrodzenia

 Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem są bramy przesuwne samonośne, które nie wymagają umieszczania prowadnic na linii otwarcia. Skrzydło bramy przesuwa się nie dotykając podłoża, co eliminuje między innymi konieczność odśnieżania w zimie. Przy planowaniu takiego rozwiązania należy jednak pamiętać, że wymaga ono więcej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia – dodatkowa przeciwwaga ma zazwyczaj długość 1/3 długości skrzydła. 

 Niezależnie od typu bramy, podczas otwierania na jej drodze nie mogą znajdować się żadne rośliny, ani inne przedmioty. Przy montażu bramy przesuwnej należy również dobrze zaplanować położenie furtki, aby nie doszło do uszkodzenia ogrodzenia lub zablokowania wejścia na posesję przez otwarte skrzydło. 

skrzydlowa-czy-przesuwna-jaka-brame-wybrac zdjęcie ogrodzenia

Zaletą bramy przesuwnej jest fakt, że po otwarciu skrzydło nie zajmuje miejsca na podjeździe, a dla samochodu dostępne jest pełne światło wjazdu. Bramy o takiej konstrukcji dobrze się sprawdzają w sytuacji, gdy działka jest szeroka, ale odległość między ogrodzeniem a budynkiem niewielka. Montaż bramy nie będzie jednak możliwy, gdy teren wznosi się gwałtownie w kierunku, w którym brama porusza się podczas otwarcia.

Jeśli planujesz zmianę ogrodzenia i nie wiesz jaką bramę wybrać, skontaktuj się z nami! Eksperci Xcel pomogą Ci znaleźć rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.