Z jakiego materiału wykonać ogrodzenie?

Z jakiego materiału wykonać ogrodzenie?

Planujesz ogrodzić nowo postawiony dom? A może chcesz wymienić stare ogrodzenie na nowe? Jeśli zastawiasz się jaki materiał wybrać, poniżej krótko opisujemy wady i zalety najczęściej wybieranych materiałów. Budulce różnią się nie tylko wyglądem, ale również trwałością i odpornością na warunki pogodowe.

z-jakiego-materialu-wykonac-ogrodzenie zdjęcie ogrodzenia

Drut

Do niedawana najbardziej popularne były ogrodzenia z oczkami w kształcie rombów. Cienkie druty łączone przez zaplatanie nie były jednak w stanie zagwarantować wystarczającej sztywności konstrukcji. Na szczęście dziś na rynku dostępne są trwalsze i bardziej estetyczne rozwiązania, takie jak Eurofence Heavy czy Strong. Powstają one z grubego, pokrytego powłoką antykorozyjną drutu (4 lub 5 mm), który tworzy prostokątne oczka i jest łączony w procesie zgrzewania. Niewątpliwą zaletą ogrodzenia z drutu jest stosunkowo niska cena. Z drugiej strony rozwiązania tego typu nie zapewniają prywatności w ogrodzie i nie należą do najbardziej efektownych. Z tego powodu najczęściej stosuje się je na tyłach posesji oraz wokół terenów rekreacyjnych, obiektów przemysłowych czy ogródków działkowych.

z-jakiego-materialu-wykonac-ogrodzenie zdjęcie ogrodzenia

Klinkier

Ogrodzenia klinkierowe są trwałe i nie wymagają konserwacji. Powstają z tych samych materiałów co dachówki, więc są odporne na działanie mrozu i wody, nie kruszą się i nie porastają glonami. Cegły klinkierowe posiadają wiele kolorów, więc łato je dopasować do elewacji domu, czy innych elementów małej architektury w ogrodzie. Murki z cegły klinkierowej doskonale się prezentują w towarzystwie przęseł stalowych, aluminiowych czy drewnianych.

z-jakiego-materialu-wykonac-ogrodzenie zdjęcie ogrodzenia

Drewno

Drewniane deski od dawna wykorzystuje się do budowy ogrodzeń. Naturalny materiał wygląda bardzo efektownie, ale niestety, jeśli chcemy cieszyć się drewnianym płotem przez lata, musimy pamiętać o regularnej konserwacji. Niezabezpieczone drewno traci kolor w skutek działania promieni UV, a w miejscach zacienionych porasta mchem i pleśnią. Jeśli chcesz postawić na drewniane ogrodzenie, nastaw się na regularną impregnację.

z-jakiego-materialu-wykonac-ogrodzenie zdjęcie ogrodzenia

Aluminium

Dobrze wykonane ogrodzenie aluminiowe jest odporne na działanie rdzy i praktycznie nie wymaga konserwacji. Aluminium może być malowane proszkowo, co pozwala uzyskać trwałą powłokę o dowolnym kolorze. Ogrodzenie można więc łatwo dopasować zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych budynków. Na rynku dostępne są nawet ogrodzenia aluminiowe, które wiernie imitują drewno, np. Arete Horizon Wood.

z-jakiego-materialu-wykonac-ogrodzenie zdjęcie ogrodzenia

Stal

Na rynku dostępne są ogrodzenia stalowe systemowe, np. Innovation Lite lub kute na zamówienie. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia minimalistyczna estetyka i cena, a za drugim unikalny charakter i artyzm wykonania. Ogrodzenia stalowe zazwyczaj nie tworzą zwartej zasłony, więc z jednej strony eksponują budynek, a z drugiej nie gwarantują prywatności w ogrodzie. Wybierając ogrodzenie stalowe warto postawić na przęsła pokryte specjalną powłoką antykorozyjną, gdyż inaczej niezbędne będzie częste malowanie i konserwacja.

z-jakiego-materialu-wykonac-ogrodzenie zdjęcie ogrodzenia

Beton

Beton posiada wiele zalet: jest trwały, odporny na warunki pogodowe i nie wymaga konserwacji. Jeszcze niedawno na rynku dostępne były jedynie mało estetyczne i toporne ogrodzenia z betonu. Na szczęście dziś sytuacja jest zupełnie inna, gdyż króluje beton architektoniczny. Ten niezwykły materiał pozwala tworzyć wyjątkowo efektowne, minimalistyczne ogrodzenia, chętnie wybierane w przypadku nowoczesnych domów. Rockina Cubero to jeden z naszych ulubionych systemów.  

z-jakiego-materialu-wykonac-ogrodzenie zdjęcie ogrodzenia