Beton architektoniczny – wady i zalety

Beton architektoniczny – wady i zalety

Z roku na rok beton architektoniczny zyskuje coraz więcej zwolenników. Surowa estetyka i niezwykłe właściwości materiału sprawiają, że chętnie wykorzystuje się go zarówno we wnętrzach domów, jak i w ogrodzie. Z betonu architektonicznego powstają blaty kuchenne, płyty ścienne i elewacyjne, meble, podłogi i ogrodzenia. Przyjrzyjmy się, co sprawia, że ten piękny materiał zyskuje ostatnio na popularności.

beton-architektoniczny-wady-i-zalety zdjęcie ogrodzenia

Beton architektoniczny – co to właściwie jest?

Beton architektoniczny od standardowego odróżniają głównie walory estetyczne. Tak naprawdę jest to zwykły beton klasy nie niższej niż C 30/35, z tym że stosuje się go zarówno w celach dekoracyjnych, jak i konstrukcyjnych. W zależności od użytej mieszanki, może mieć gładką lub porowatą powierzchnię. Dzięki stosowaniu specjalnych form, podczas produkcji uzyskuje się praktycznie dowolne wzory i faktury, a barwniki pozwalają otrzymać różnorodne barwy. Większość osób ceni jednak beton za naturalny, szary kolor. 

beton-architektoniczny-wady-i-zalety zdjęcie ogrodzenia

Zalety płyt z betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego posiadają wiele zalet. Odpowiednio zaimpregnowany materiał jest odporny na zarysowania, wysoką temperaturę, działanie wody i warunki pogodowe. Płyty są również trudnopalne, odporne na ścieranie i nie pylą. Technologia produkcji pozwala uzyskać płyty o dowolnej wielkości i kształcie, więc możliwości aranżacyjne są praktycznie nieograniczone. 

beton-architektoniczny-wady-i-zalety zdjęcie ogrodzenia

Wady betonu architektonicznego

Do wad płyt z betonu architektonicznego musimy zaliczyć ich wagę. Duże mogą ważyć nawet ponad 50 kg, więc ważne jest zastosowanie solidnego mocowania. Przy zakupie płyt należy zwrócić uwagę na ich jakość. W trakcie produkcji do mieszanki dodaje się specjalne wzmacniacze oraz stosuje się impregnaty. Tańsze rozwiązania mogą się okazać gorsze jakościowo i mniej trwałe, a więc nieodpowiednie do montażu w niektórych miejscach, zwłaszcza na zewnątrz. 

beton-architektoniczny-wady-i-zalety zdjęcie ogrodzenia

Ogrodzenia z betonu

Płyty z betonu architektonicznego świetnie nadają się zarówno do budowy pełnych ogrodzeń, jak i samych słupków i podmurówek, wypełnionych dowolnymi przęsłami. Mogą być również wykorzystywane do budowy tarasów i elementów małej architektury w ogrodzie oraz pokrywania elewacji budynków. Pozwala to stworzyć niezwykle spójną i stylową aranżację. Beton architektoniczny to idealny materiał na ogrodzenie, zwłaszcza jeśli zależy nam na poczuciu prywatności i izolacji akustycznej. 

beton-architektoniczny-wady-i-zalety zdjęcie ogrodzenia

Beton stosowany w ogrodzeniach Xcel

Nasi klienci mogą wybierać spośród czterech różnych odcieni betonu. Płyty stosowane w systemie Rockina Cubero i elewacjach Xcel są wzmocnione włóknem polipropylenowym oraz pokryte powłoką hydrofobową. Spełniają również normy europejskie w kwestii mrozoodporności oraz wymagania dla betonu klasy C30/37. Stosowane przez nas płyty są trwałe i dobrze zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych w naszym klimacie. 

beton-architektoniczny-wady-i-zalety zdjęcie ogrodzenia